Bir çok özelliği kullanabilmeniz için ücretsiz kayıt olunuz

0 oy
tarafından
Lela Tsurtsumia kimdir?

1 cevap

0 oy
tarafından
Lela Tsurtsumia (Gürcüce: ლელა წურწუმია) (d. 1969, Tiflis), Megrel kökenli Gürcistanlı şarkıcı.

Aslen ailesi Samegrelo'nun Hobi kentinde ikamet etmektedir. 1975-1986 yıllarında Tiflis’te okudu. Güzel sesi ve şarkılara ilgisinden ötürü konservetuvara girdi. Sonra, Şota Rustaveli Tiyatro Enstitüsü, müzik ve sanat uzmanlığı bölümünü bitirdi.

İlk albümü 1999 yılında çıktı. Ondan sonra Lela birçok festivale katıldı ve 15 kadar ödülün sahibi oldu. Almanya, İsrail ve Rusya’da birçok konser verdi. Eşi K’axa Mamulaşvili, aynı zamanda menejerliğini yapıyor. Lela’nın, Mariami isimli bir kız çocuğu var.

Hemen hemen çıkardığı her albüme bir Lazca şarkı koymaktaydı. Ancak Türkiye'de tanınması George W. Bush'un Gürcistan konseri için düzenlenen konserde söylediği "Ç'ut'a Ç'ani(Küçük Laz) isimli Lazca şarkısının internet üzerinden dolaşmasıyla olmuştu. Lela'ya hem Gürcistan hem de Türkiye'de bu kadar ilgi olunca "Yamo Helessa" isimli 8 şarkıdan oluşan bir Lazca albüm çıkarmasına aracı oldu.Albümde önceki albümlerinde okuduğu Lazca şarkıları bir araya getirdi. Albümdeki Koçari adlı eserin bir bölümünü de Türkçe sözüyle yorumlamaktadır. Lela günümüzde Gürcistan müziğinin pop kraliçesidir.

Lazca çıkan Yamo Helessa isimli albümdeki Lazca şarkılar ise:

1-Ç'ut'a Ç'ani(ჭუტა ჭანი)
2-Megruli P'op'uri
3-Koçari
4-Ma Si So Ggora
5-Yamo Helesa
6-Lazi Bozoş Birapa
7-Rakanis Xçe Dumani
8-Xorumişi(khorumishi) Birapa-Dovixoronat Mcveşuri

İlgili sorular

0 oy
1 cevap
21, Temmuz, 2019 Çeviri İstekleri kategorisinde Müzisyen tarafından soruldu
+1 oy
1 cevap
23, Temmuz, 2019 misafir tarafından soruldu
...